Keep shining the world needs your light.

Shopping Cart

Your cart is empty

Continue Shopping

Korok, láska na prvý dotyk

Keď sme na začiatku našej cesty premýšľali, aké podložky na cvičenie chceme vyrábať, hľadali sme alternatívu, ktorá by bola čo najviac eko a čo najmenej škodlivá pre našu planétu. Prírodný materiál, recyklovateľný, biodegradovateľný. Materiál, na ktorom sa bude dobre a pohodlne cvičiť a nebude sa šmýkať. Ale zároveň materiál, s ktorým sa bude dobre pracovať.

A toto všetko sme našli v korku.

Prečo korok?

Korok je organický a prírodný materiál. Naše korkové podložky sú vďaka tomu 100% recyklovateľné a biodegradovateľné. Korok prirodzene zabraňuje tvorbe baktérií, plesní a zápachov a poskytuje odolný, protišmykový povrch.

Viac ako 50% objemu korku je vzduch, teda aj keď korok stlačíte, dokáže sa zase vrátiť do svojej pôvodnej podoby. Patrí medzi veľmi komfortné materiály, reaguje totižto na našu telesnú teplotu, čím vytvára príjemný pocit tepla.

 cork

Duby korkové

Vedeli ste, že pri získavaní korku sa žiadne stromy nevyrubujú? Korok sa zberá každých 9 - 10 rokov. Prvé olúpanie kôry sa koná, keď stromy dovŕšia 25 rokov a v obvode dosahujú minimálne 70 cm. Duby žijú až 200 rokov, čo znamená, že za svoj život umožňujú približne 17 – 20 zberov korkovej kôry. Kôra dosahuje požadovanú kvalitu až pri treťom olúpaní.

Korkové stromy prirodzene ukladajú uhlík, aby regenerovali svoju kôru. Navyše, korkové duby zbavené kôry absorbujú 3-5x viac oxidu uhličitého a uvoľňujú ešte viac kyslíka.

Korkové dubové lesy každý rok absorbujú až 20 miliónov ton CO2, a zároveň znižujú skleníkové plyny. Tieto lesy podporujú jednu z najvyšších úrovní biodiverzity v lesných biotopoch, ako aj najvyššiu diverzitu rastlín nachádzajúcich sa kdekoľvek na svete.

 

Ako sa korok spracováva?

Na záver posledná zaujímavosť. Ako sme písali, kôra dubu korkového sa prvý raz olúpe, až keď má strom 25 rokov. Kôra sa lúpe ručne bez požitia strojov. Olúpané časti kôry sa uložia na seba tak, aby neboli v kontakte so zemou a nechajú sa vyschnúť na slnku najmenej 6 mesiacov, aby korok dozrel. Následne sa korok varí, aby sa zmäkčil, vyčistil, extrahovali sa z neho látky rozpustné vo vode. Korkové dosky sa potom triedia a narezávajú na spracovateľné kusy, napríklad na zátky alebo iné produkty. Zostatkový materiál sa melie na korkový granulát. A korkové granuláty sa postupne stlačujú do robustnej vrchnej vrstvy našich korkových podložiek.

 podlozka na cvicenie